Tünel Otomasyon Sistemleri

Giriş

* İnsanoğlu tarih öncesi çağlarda daha ahşap ve kerpici kullanmaya başlamadan, kendisine barınak olarak mağaraları seçmiş ve ihtiyacı oldukça bu mağara barınaklarını genişleterek, bilmeyerekte olsa yeraltı kazıları işine başlamıştır. İnsanoğlu tarih öncesi çağlarda başlayan yeraltı kazıları hakkında ki bilgi birikimini daha sonra madencilik işleri ve savaş taktiği olarak kullanmaya başlamıştır.

Tünel Otomasyonu Tarihçesi;

* Yüzyıllar ile birlikte dünyamızdaki sosyal ve ekonomik düzen değişmiş ve bu süreç sonunda yerleşim yerleri sanayi ve ticaret merkezleri haline gelmiştir.Ticaret merkezlerinde kontrolsüz ve gelişigüzel yapılaşmanın sonucunda ise ulaşım sorunları baş göstermiştir. Ulaşım sorununu çözmek amacıyla ilk defa 1863 yılında Londra da bir yeraltı demiryolu "Metropolitan Railway" adı ile ilk tünel işletmeye açılmıştır. Daha sonraları 1871 yılında Paris için geliştirilmeye başlanan bir yeraltı Demiryolu projesine ise "Metropolitan Railway" kelimesi Fransızca ya çevrilerek Chemin de fer métropolitain adı verilmiştir. Bugün ülkemizde ve Fransa da kullanılan " Metro " ismi "Métropolitain " kelimesinin kısaltılmış halidir.

Tünel Otomasyonu ve Türkiye;

* Türkiye’de ilk tünel çalışmaları ise Osmanlı İmparatorluğu döneminde Henry Gavand isimli bir Fransız mühendis’in Galata'dan Pera'ya asansör gibi kayışla çekilen ve tren gibi raylar üzerine hareket eden bir taşıtı projelendirmesi ile başlamıştır. Aralık 1878 tarihinde tamamlanan bu tünel önceleri hayvan taşımacığında kullanılsa da daha sonraları insan taşımacılığında kullanılacaktır.

* Türkiye’deki tünellerin zaman içerisindeki değişimleri trafikteki kaosu ortadan kaldırırken mesafeler arasındaki engelleri de ortadan kaldırmıştır. Ülkemizde tüneller konusundaki bu değişim deniz altından Tüp geçit yapımına kadar ulaşmış tünellerin zaman içerisindeki bu evrimsel gelişiminde de en önemli rolü Tünel Otomasyon Sistemleri rol oynamıştır.

* Tünel otomasyon sistemi; Şebeke kesintilerinde veya arıza durumlarında istasyonların bilgisayar aracılığıyla izlenip zamanında ve gerekli müdahale edilerek otomatik manevranın yaptırılmasını sağlamaktır, Günümüzde Tünel Otomasyonu bir lüksten çok zorunluluk haline gelmiştir.

Tünel Otomasyon sistemlerini dört başlık altına toplayabiliriz.

 • Havalandırma Fanların kumandası,
 • Trafik lambalarının kumandası,
 • Aydınlatma sisteminin kumandası,
 • Yer Isıtma sisteminin kumandası,
 • Yangın alarm ve Söndürme sistemleri kontrolü

1) Havalandırma Fanların Otomasyonu;

* Tünel otomasyonunda tünel fanlarının kumandası ve izlemesi en önemli yeri kapsamaktadır. Sistemde çalışan bütün fanların çalışması için hazırlanan senaryoda fanların gaz sensorlarından okunan bilgilere göre çalışması öngörülmüştür. Gaz ölçüm değerleri CO, NO ve NO2 gazlarına ait visibilitimetreden okunan değerlerlerdeki kritik bir artış da otomatik olarak fanların devreye girmesini sağlamakta ve bu kontrolde PLC tarafından veya merkez kontrol odasındaki operatör tarafından belirlenebilmektedir. PLC tarafından online SCADA ekranına iletilen bilgiler izlenilebilmektedir.

2) Trafik lambalarının Otomasyonu;

* Trafik lambaları kontrolü SCADA üzerinden izlenebilmektedir.

3) Aydınlatma sisteminin kumandası;

* Tünel aydınlatması; tünel içerisindeki lambaların dışarıdaki lux olarak güneş ışığı derecesine göre PLC kontrollünde yanıp sönmektedir.

4) Yer Isıtma sisteminin kumandası;

* Yol altına yerleştirilen ısıtıcı kablolar SCADA sisteminden kontrol edilebilmekte ve izlenebilmektedir. Jeneratörlerin çalışmasına ait bilgiler ile ana şalterlerin kumandası SCADA ve PLC sisteminden yapılmaktadır.

5) Yangın alarm kontrolu;

* Aynı zamanda Yangın alarmı, yangın tüplerinin, telefonların ve sensorların çalışıp çalışmadıkları otomasyon sistemi tarafından takip edilebilmektedir. Tünellerde Güvenlik, İlkyardım, Yangın söndürücülere ait olan Sinyaller SCADA sayfasından izlenebilmektedir. Tünellerin modern ve enerji verimliliği yüksek günümüz standartlarına ulaşabilmesi insan inisiyatifinin sıfıra indirgenenmesi ile mümkündür.

Tünel Otomasyonu ve KONELSİS;

* Bu anlayışla KONELSIS tüm Proses noktalarının izlenmesi, tüm proses noktalarının kontrol edilmesi, tüm geçmiş dataların kayıt edilmesi, raporlanması ve kontrolüyle birlikte İşçilik maliyetlerini azaltarak uygulamada karşılaşılan zorlukları ve belirsizlikleri ortadan kaldıran Anahtar Teslimi Elektrik ve Kontrol Sistemlerinin Çözümlerini Üretmektedir.

Komple Anahtar Teslimi Çözümlerimiz;

 • O.G. (Orta Gerilim) Şalt tesisleri ve kesicileri,
 • A.G. (Alçak Gerilim) dağıtım panoları,
 • Kompanzasyon panoları ve harmonik filtrasyonu,
 • MCC (Motor Control Center) Panoları,
 • PLC/RTU sistemlerinin kurulması mühendislik hizmetleri,
 • SCADA/DCS Sistemlerinin kurulması ve mühendislik hizmetleri,
 • Saha Enstrümantasyonunun temini ve kalibrasyonlarının yapılması,
 • Elektrik montaj ve devreye alma işlerinin yapılması vb.

* Gelişen bilişim, elektrik, elektronik teknolojisi ile birlikte otomasyon ve elektrik sektöründe kullanılan ürünlerde hızlı bir ilerleme kaydedilmiştir. Konelsis bu teknolojik yarışta sektöründe lider Siemens ve Schneider Electric system partnerliği ile otomasyon çözümleri sunmaktadır.

* Konelsis Otomasyon Sistemleri olarak Tünel otomasyonunda profesyonel çalışmalara imza atmaktayız. Daha ayrıntılı bilgi almak için Şirketimizle irtibata geçebilirsiniz.